Uprawnienia elektryczne sep do 1 kV — kursy elektryczne dla nie elektryków

Nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, iż, każde działanie, nawet najprostsze, polegające na pracy z prądem wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji.

Nie ma się co oszukiwać, bo nawet najbardziej rozległa wiedza na temat prądu oraz długoletnie doświadczenie nie zapewniają nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Niestety nawet najbardziej doświadczonym elektrykom zdarzają się wypadki przy pracy. Wiadomo, że zdobywana przez lata wiedza pozwala im na uniknięcie oczywistych zagrożeń. Niemniej jednak każda, nawet najmniejsza i najbardziej błaha praca, jaka wiąże się z instalacjami elektrycznymi do 1 kV, wykonywana musi być przy wyłączonym zasilaniu. Jest to niezbędne nawet wtedy, kiedy chodzi o bardzo proste czynności, np. takie jak wymiana żarówek, gniazd czy układanie przewodów zasilających.
Gdyby jednak zdarzyła się konieczność wykonywania prac przy włączonym napięciu, wtedy konieczna jest asekuracja. W momencie porażenia, osoba, która asekuruje, jest w stanie odciąć dopływ prądu, jak również udzielić pierwszej pomocy. Jednak są to prace dość szczególnego typu i bardzo rzadko wykonywane, zazwyczaj o charakterze kontrolno-pomiarowym.

Uprawnienia elektryczne sep do 1 kV – jak zdobyć uprawnienia

Aby zdobyć uprawnienia elektryczne sep nie trzeba kończyć żadnej szkoły o szczególnym kierunku technicznym czy elektrycznym. Jeśli jednak wiemy, że nasza wiedza w zakresie instalacji nie jest wystarczająca, dobrym posunięciem będzie uczęszczanie na właściwy kurs. Kursy elektryczne organizowane są przez różne firmy. Po odbyciu takiego kursu można przystąpić do egzaminu.