Kurs na uprawnienia sepowskie, czyli na czym polega kurs na elektryka

Coraz więcej osób decyduje się na kurs na uprawnienia sepowskie. Skupmy się jednak na kursie elektryka i komu przydadzą się uprawnienia SEP. SEP to skrót od Stowarzyszenia elektryków Polskich. Organizacja ta odpowiedzialna jest za szkolenia i egzaminy.

Na czym polega kurs na elektryka

Kurs na elektryka to nic innego jak kurs zawodowy. Jego ukończenie pozwala na przystąpienie do egzaminu.

Przedmiotem nauki kursantów są zagadnienia między innymi związane z montażem, konserwacją, obsługą instalacji elektrycznych, urządzeń elektrycznych oraz sieci. Po ukończeniu kursu na uprawnienia elektryczne można uzyskać kwalifikację G1, które pozwalają na wykonywanie prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych przetwarzających, wytwarzających, zużywających i przesyłających energię elektryczną.

Osoba posiadająca uprawnienia G1 może wykonywać prace tylko na prądzie do 1 kV i wystarcza to, by realizować większość projektów instalacyjnych.

Kurs na uprawnienia sepowskie – kto może zapisać się na kurs na elektryka

Na kurs na elektryka zapisać się może każda osoba, która ukończyła 18 lat i ma wykształcenie minimum podstawowe.

Biorąc pod uwagę te kryteria to idealna opcja dla osób początkujących, które rozważają pracę jako elektryk, ale nigdy nie miały do czynienia z budową instalacji elektrycznych. Na polskim rynku pracy elektrycy z odpowiednimi kwalifikacjami są cały czas rozchwytywani i nie mają większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Mogą także założyć swój własny biznes, a w trakcie podnosić swoje kwalifikacje.

Jak długo trwa kurs na elektryka

W zależności, jaką formę wybierzesz, czy to szkolenie stacjonarne, czy kurs online, bo nie zajmuje on wiele czasu i można bez problemu połączyć życie codzienne ze szkoleniem. Po ukończeniu kursu należy przystąpić do egzaminu. Jego pozytywny wynik pozwala na rozpoczęcie pracy w branży elektroenergetycznej.

Należy pamiętać jednak, że uprawnienia tracą ważność po 5 latach od momentu zdania egzaminu. Po tym czasie należy ponownie przystąpić do kursu oraz egzaminu.

Jak zdobyć uprawnienia sepowskie sprawdź tutaj Centrum Szkoleń Energetycznych.