Czym jest korozja i jak jej zapobiegać

Korozja to nic innego jak proces niszczenia, który zachodzi na skutek reakcji chemicznej na powierzchni metalu. Rdzewienie może przyśpieszyć wysoka temperatura, a także kontakt z solami lub kwasami.

Korozji ulegają wszystkie metale, jednak nie w takim samym stopniu. Najmniej podatne na rdzę jest złoto. Ze względu na cenę nie może być wykorzystywane na skalę przemysłową, dlatego konieczne było stworzenie stopów o niskiej cenie i równocześnie małej reaktywności. I tak mamy stal nierdzewną, która łączy bardzo dużą odporność na czynniki korozyjne z ceną, która pozwala na szerokie jej wykorzystanie.

Jak zapobiegać korozji

Istnieje kilka sposobów zapobiegania korozji. Jednym z nich jest wprowadzenie zmian w środowisku otaczającym metale. Tak, brzmi skomplikowanie, ale czasem oznacza to niewielką modyfikację, jak np. poprowadzenie rury zamiast pod ziemią to nad nią. Dobór odpowiedniego metalu także wpływa na zapobieganie korozji. Bardziej skomplikowanym zabiegiem jest ochrona katodowa, która polega na dołączeniu zewnętrznej anody do elementu chronionego, a to ma za zadanie ochronę przed korozją elektrochemiczną. Innym sposobem jest zastosowanie inhibitorów korozji. Ich użycie powoduje, że na chronionej powierzchni powstaje warstwa ochronna. Można również na metal nanieść powłokę z innego metalu. Zazwyczaj stosuje się tę metodę nie tylko jako ochronę przed korozją, ale również w celu nadania ładnego wyglądu danej powierzchni. Ostatnią metodą jest powlekanie. Powlekanie to nic innego jak pokrywanie powierzchni metalu warstwą farby, lakieru lub innego środka. Ta metoda jest najskuteczniejsza i najtańsza, jeśli chodzi o korozję atmosferyczną.

 

Popularne tagi: antykorozja , worki VCI , folia VCI , papier VCI , smar antykorozyjny , papier antykorozyjny , płyn antykorozyjny , folia antykorozyjna , folia aluminiowa , oleje antykorozyjne

 

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
antykorozja

Dojazd: