Osuszanie posadzek – dlaczego jest tak ważne?

Specjalistyczne osuszanie posadzek polega na osuszeniu głębokich warstw podłogowych wraz z warstwami izolacyjnymi. Jest w nich ocieplenie w postaci styropianu bądź wełny mineralnej. Podczas zalania czy podtopień lub innych nieprzewidzianych zdarzeń woda przenika przez wszystkie warstwy posadzki. Popularne osuszanie takie jak wietrzenie, ogrzewanie i osuszanie osuszaczami powietrza są nieskuteczne. Wielowarstwowa konstrukcja podłogi jest koniecznością, a w sytuacji zalania poszczególnych warstw podłogi woda nie ma jak stamtąd odparować, co skutkuje destrukcją podłogi. Taki stan wymaga osuszania.

Osuszanie posadzek – na czym polega?

Osuszanie posadzek polega na wyciąganiu wilgoci z ciężko dostępnych miejsc, która powstała w wyniku np. zalania. Są to sytuacje, gdzie woda nie ma możliwości, aby sama odparowała. Zdarza się to wtedy, gdy woda znajduje się pod płytkami czy panelami, albo pomiędzy styropianem w warstwie wylewki. W takim stanie rzeczy skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie osuszania pod posadzkowego.

Osuszanie posadzek – osuszanie warstw zalanej posadzki

Samoistne osuszenie posadzki może potrwać nawet kilka dni. Pozostawienie jej w takim stanie spowoduje uszkodzenie właściwości izolacyjnych, powstawanie grzybów i pleśni czy żywych organizmów, które są szkodliwe dla zdrowia. Zgromadzona w posadzce woda spowoduje pociągnięcie wilgoci w górę ściany, niszcząc wykończenie wnętrza. Dlaczego więc trzeba wykonać osuszanie posadzek? Osuszanie tej strefy jest koniecznością, ponieważ woda nie ma możliwości, aby odparować. Proces ten powstrzymywany jest przez warstwy folii i szlichty. Jedyna droga, która woda może ujść to droga przez ściany. Suche ściany będą ciągły wodę ku górze. W miejscach połączenia ściany z posadzką zaobserwujemy mokre plamy, rozwój grzybów i pleśni, a także łuszczenie się farby. Dlatego warto zacząć osuszanie posadzek jak najszybciej, bo brak jakiejkolwiek reakcji doprowadzi do większych zniszczeń.