Pompy do oleju – działanie i zastosowanie

Pompy do oleju są urządzeniami odpowiedzialnymi za pompowanie oleju opałowego, napędowego oraz substancji pochodzących od ropy, charakteryzujących się niską lepkością. Dzięki takim urządzeniom można łatwo i wydajnie pompować olej z cystern, beczek oraz zbiorników. Są one często stosowane w branży rolniczej, przemyśle, na statkach i w gospodarstwach domowych. Warto zastanowić się nad zasadą ich działania.

 

Wspomniane wyżej pompy olejowe nie są tym samym co pompa oleju, której zadaniem jest rozprowadzanie oleju silnikowego w jednostce napędowej auta. Opisywane tutaj pompy do oleju silnikowego mają za zadanie skuteczny transport substancji między różnymi zbiornikami. Są one więc podobne do pomp wodnych, jednak w tym przypadku to olej jest cieczą roboczą.

Działanie pomp olejowych

Pompy do oleju nie są sprzętem o skomplikowanej budowie i zasadzie działania. Korzystają one z zasilania elektrycznego 230V, a mniejsze pompy korzystają z prądu 12V i można je połączyć na przykład z akumulatorem samochodowym. Urządzenie tego rodzaju zasysa olej ze zbiornika, po czym tłoczy go do zbiornika końcowego. Najważniejsze parametry pomp to moc silnika, wydajność pompowania oraz wysokość maksymalnego podnoszenia. Wybierając pompę, trzeba również zwracać uwagę na rozmiar króćca, który powinien być zgodny z rozmiarem wlotu do zbiornika.

Zastosowania pomp do oleju

Pompy olejowe są stosowane we wszystkich miejscach, w których pojawia się potrzeba przepompowania między zbiornikami substancji, takich jak olej silnikowy, olej opałowy czy też substancje ropopochodne o niskiej lepkości. Często pompy takie transportują olej z jednego zbiornika do drugiego oraz są wykorzystywane w procesach tankowania różnych urządzeń i maszyn. To właśnie pompy do oleju pozwalają szybko zatankować auto lub napełnić zbiornik na olej opałowy znajdujący się przy domu. Sprzęt taki stosuje się w różnych zakładach przemysłowych, parkach maszyn, na statkach czy też w gospodarstwach rolniczych albo domowych.

Należy pamiętać, że są to urządzenia przystosowane do oleju i innych podobnych substancji. Nie są to sprzęty wszechstronnego użytku, przy pomocy których można również pompować na przykład wodę albo benzynę.